LED lámpa választás - mire figyeljünk?

Szerző ledvonal 2016.10.01 0 Hozzászólások Tudástár,
LED lámpa választás - mire figyeljünk?

Előző cikkeből kiderült, hogy a LED technológia soha nem látott lehetőségeket nyújt mind a világításban, mind a dekorációban. A gyártók és kereskedők is egyre nagyobb választékot kínálnak a LED-lámpa piacon. Olykor indokoltan, de nagyon sokszor indokolatlanul. Időnként éppen az indokolatlanul széles kínálatot a felhasználók "zajként” élik meg, és őszintén szólva érthető ez az érzés.

De aggodalomra semmi ok. Cikksorozatunkban megpróbáltunk a lényeges szempontokra "fényt" deríteni, és az eddigi visszajelzésekből úgy tűnik, sikerült.

Ezen ismeretek birtokában a választás már könnyebb lesz. Az alábbiakban kiderül, hogy hogyan.

Mindenekelőtt arra a kérdésre szeretnénk válaszolni, hogy: "Hol vásároljak?"

Anélkül, hogy konkrét preferenciákat sugallnánk, egy általános jó tanácsot szeretnénk adni: Lehetőleg szakkereskedésben vásároljunk LED-es fényforrásokat. Minél jobban a LED-re szakosodott a kereskedés, annál biztosabb, hogy műszaki és minőségi szempontból megtaláljuk a megfelelő megoldást. Nagyon sok szakkereskedésben tanácsokkal is ellátnak, segítenek eligazodni a lenyűgöző kínálatban.

Gazdaságilag is itt jövünk ki a legjobban. Lehet, hogy olcsóbban megkapunk egy bóvlit az "ócó" helyeken, de gondoljunk bele: milyen minőséget lehet várni az ilyen ellenőrizetlen termelői-fogyasztói láncon keresztül?  Ad-e, vagy egyáltalán mer-e vállalni garanciát az "ügyes" eladó?

A másik véglet a multik által üzemeltett barkács-, élelmiszer-, és/vagy lakberendezési áruházláncok. Tapasztalataink szerint ezek a kereskedők pedánsan odafigyelnek egy, a fogyasztók által könnyen leellenőrizhető árucikk árazására (pl. egy kiló sertéskaraj, egy 42"-es LCD Samsung tévékészülék, egy mázsa cement, stb.). Ezen árucikkeknél fillérre megközelítik egymás árait. De meg kell nézni, hogy hogyan áraznak más termékek esetében, amelyeket a multik csak úgy "tartozékokként" tartanak a polcon, és amelyeket a gyanútlan vagy csak éppen kényelmes vásárló a polcok között járva, csak úgy mellékesen úgyis bedob a kosárba. Megnéztük a LED kínálatot a legnagyobb magyarországi barkácsáruház láncnál, illetve a legnagyobb elektronikai áruházban. Átlagosan 2,5 - 3-szor magasabb az áruk egy azonos teljesítményű E27-es normál foglalatú 12 wattos LED lámpára, mint az interneten jelenlévő webáruházakban. Nagyon sokszor azt is látjuk, hogy bedobnak egy nagyon jó árat, de ha megnézzük közelebbről, a Watt, de ami még fontosabb, a Lumen érték vészesen alacsony.

Fényerő (Lumen)

A Lumen érték egyébként tényleg a legfontosabb paraméter egy lámpánál, és ez legyen az első, amit megnézünk. Aztán nézzük meg, hogy hány Watt fogyasztásával tudja kibocsátani a gyártó által megadott Lument. Korábbi levelünkben írtuk, hogy 80-100 Lumen / Watt a mostanában elvárható érték, azaz ennyi fényt tudnak a gyártók "előcsalni" 1 Watt-os fogyasztással. Ha ez az érték alacsonyabb, akkor nagy valószínűséggel kevésbé korszerű technológiát használ a gyártó. Ha pedig magasabb ez az érték, akkor megint 2 lehetőség van: az esetek kisebb részében a gyártók egy nagyon jól méretezett hűtő technológiával és ügyes konstrukcióval el tudnak érni akár 125 Lument is Wattonként, de a legtöbb esetben az a sajnálatos eset áll fenn, hogy túlvezérlik a LED-et, és ezzel drasztikusan csökken az eszköz élettartama. Érdemes minden ilyen esetben a szakember véleményét kikérni.

De lássuk a többi paramétert: 

Színhőmérséklet (Kelvin)

Annak függvényében, hogy milyen alkalmazásra, milyen helyre használom a LED lámpát, van néhány egyszerű - jórészt ergonómiai - de nem utolsó sorban esztétikai szempont is. Lakóhelyiségekben, és ezen belül is nappalikban, hálószobákban általában a meleg fehér színhőmérséklet az ajánlott (WW). Viszont, ha a lakóhelyiség minimál stílusban van berendezve, a hideg fehér a megfelelő választás (CW).

Szintén hideg fehér a preferencia, ha mondjuk túlvilágítás hatást vagy tisztaság hatást akarok elérni. Irodákban, orvosi rendelőkben, de sokszor konyhákban (főként munkalap megvilágításhoz) is ez az elsődleges választás. Fel kell itt viszont hívnunk a figyelmet, hogy tévhit az, hogy a hideg fehér LED lámpa több fényt ad. Ez csak egy szubjektív érzet.

Természetes fehéret (NW) olyan helyre célszerű alkalmazni, ahol a színvisszaadás a legfontosabb. Például nyomdákban, grafikai stúdiókban, kreatív műhelyekben azért alkalmazzák előszeretettel a 4500 Kelvin körüli LED lámpatesteket, mert azok fénye adja a leghűebben vissza a tárgyak színét.

Hideg fehér LED alkalmazás

Természetes fehér LED alkalmazás

Meleg fehér LED alkalmazás

 

Forma, típus

Miután egy alkalmazást akár több megoldással is ki lehet szolgálni, indokoltan merül fel a kérdés, hogy milyen típusú, formájú LED lámpát használjunk egy adott célra. Például egy konyhai munkalapot meg tudunk világítani LED szalaggal, LED fénycsővel, vagy akár LED panellel is. Melyik legyen? Ezt a hely specifikuma is meghatározza, illetve az, hogy mennyire vagyunk barkács típusok. Ha azok vagyunk, akkor a LED szalag egy nagyon jó választás, mert azzal rugalmasan ki tudjuk alakítani a lámpa vonalát, könnyen tudjuk dimmelhetőre szerelni, és minden kis zugba fény tudunk vinni. A LED fénycsövek közül a T5-ös jöhet szóba, akár több féle hosszban kapható, és nem kell sokat vesződni a szerelésével. A LED panel is szóba jöhet, de csak akkor, ha nem egy hosszúkás világító felületre van szükségünk.

Nem kérdés persze, ha retrofit (szerelhető) lámpát akarunk LED-re cserélni. Ott azon múlik a választás, hogy milyen foglalatom van: E27, E14, G9, stb., és milyen fejelésű legyen a lámpa: körte, gyertya, szpot. Arra kell figyelni, hogy a nagyobb teljesítményű LED körték méretben is nagyobbak szoktak lenni. Meg kell győződni tehát, hogy a meglévő lámpabúrába belefér-e az új LED lámpa. 

 

E27, körte E14, gyertya G9 GU10, szpot E14, szpot E27, Szpot

  

A szpot típusú bajonettzáras GU10 vagy a tüskelábú G4, MR11-es halogén lámpáknál is több megoldás van. Ezek többnyire álmennyezetbe süllyeszthető keretekbe foglaltak. 

Álmennyezet esetében rengeteg megoldást alkalmazhatunk. Ha retrofit, azaz a régi halogén szpot cseréjéről van szó, akkor 230 Voltos lámpa esetén olyan GU10 és G9 LED lámpák, illetve 12 Volton olyan G5.3, G4, MR16, MR11 LED lámpák arzenálja áll rendelkezésre, amelyek formára teljesen megegyeznek a halogén szpotokkal, tehát azokat ki tudják váltani.

Amire oda kell figyelni: a szpotok szórási/sugárzási szöge. A nagyon szük szórásszögű szpotokat (15-60º) általában billenthető keretbe helyezzük, és egy nagyon kis területre fúkuszáljuk a keskeny fénycsóvát (pl. műtárgy). A szélesebb szórásszögűek (75-120º) a teljes tér bevilágítását szolgálják.

Külön szót kell ejtenünk a fent említett keretekről: nagyon széles kínálat van ezekből az eszközökből, és a funkcionális szerepük (ti. ők tartják a fényforrást), jelentős dekorációs szerepük van, hiszen változatos színük, anyaguk és formájuk a helyiségek dizájnjára nagy hatással vannak.

 

 

 

38 fokos GU10 LED szpot 110 fokos GU10 LED szpot MR16 (12 Volt) LED szpot Kerek beépíthető keret Négyzet beépíthető keret

 

 

 

 

Korábban említettük a LED paneleket. Na ők nagyon komoly kihívói a fent említett szpot+keret kombinációnak, hiszen a kompakt konstrukciónak, illetve a változatos kínálatnak köszönhetően önmagukban is megállják helyüket az álmennyezetes alkalmazásokban, sőt azon túlmenően. Hiszen a LED panelek akár a fal/mennyezet felületére is szerelhetőek, illetve kiemelhetőek szerelőkerettel vagy belógathatóak függesztékek szegítségével.

Ráadásul van már olyan LED panel, amely dimmelhető, és nem csak a fényereje állítható, hanem akár a színhőmérséklete is!!!

Apropó:

 

Dimmelhetőség

A retrofit LED lámpáknál fontos szempont lehet, hogy a fényerőt szabályozni tudjuk. A 12 Voltos LED-es eszközök mind dimmelhetőek – ezt fontos leszögezni! Viszont a 230 Voltos LED lámpák közül csak a speciálisan megjelölteket tudjuk felhasználni meglévő fényszabályozós fali kapcsolóinkkal. Míg ezekkel a kapcsolókkal minden hagyományos izzót tudtunk dimmelni, mert ott egy egyszerű ellenállás volt a fogyasztó (a Tungsten szál), a LED lámpáknál ugye egy bonyolult tápegység van a hálózat és maga a LED chip között. Ha ezt a tépegységet egy spéci elektronikával látjuk el, akkor az „hallgat” a fali dimmer parancsára. De itt is vannak kivételek. Tapasztalataink szerint nem minden régi szabályozós kapcsoló kompatibilis a dimmelhető LED lámpákkal. Pl. a régebbi Kontakta kapcsolókkal nem lehet szabályozni a dimmelhető LED lámpákat.

A fényerőn kívül a színhőmérséklet is állítható lehet néhány nagyon különleges LED lámpánál, mint a bizonyos fentebb említett LED paneleknél.