Foglalat és fejelés

Szerző ledvonal 2016.12.31 0 Hozzászólások Tudástár,
Foglalat és fejelés

Az előző cikkünkben összehasonlítottuk a LED fényforrásokat a korábbi technológiákkal.

Bemutattuk a LED előnyeit, és azt is láttuk, hogy - bár árban magasabb lehet (de nem feltétlenül) a korábbi lámpákhoz képest - az üzemeltetése egyértelműen magtakarítást jelent. Ráadásul elég gyorsan visszahozza az árát, a kényelmi és komfort tényezőkről nem is beszélve.

Azt is láthattuk, hogy a különböző technológiák formatényezőjét és funkcionalitását tekintve egymás kiváltására alkalmasak. Ez azért van, mert az ún. retrofit típusokat mutattuk be, azaz a háztartásban leggyakrabban előforduló szabványos foglalattal ellátott fényforrásokat. A "retrofit" angol technikai szó, ebben az alkalmazásban azt jelenti: cserélhető. Tehát egy ügyesebb háziasszony is ki tudja a régi lámpát csavarni, illetve helyette az újat beilleszteni. Azért fogjuk a létrát, a biztonság kedvéért. :)

Amikor retrofit fényforrást választunk, két alapvető tényezőt kell figyelembe vennünk:

  • foglalat

  • fejelés

Foglalat szempontjából az alábbiak a gyakorlatban leggyakrabban előforduló típusok:

A leggyakoribb ezen belül is az E27, azaz a normál foglalat, más néven vastag Edison (innen az E), amelynek menete 27 mm átmérőjű.

Az E14, azaz a "mignon" foglalat pedig a vékony Edison foglalatként is ismert, amelynek menete 14 mm átmérőjű.

A harmadik szintén elterjedt foglalat a GU10, amit még bajonett zárként is emlegetnek. Általában a szpot fejelésű fényforrásoknál alkalmazzák, hazánkban is előszeretettel használják, főként álmennyezetes installációkban.

A fentiek mind hálózati feszültségről, azaz 230 Voltról közvetlenül üzemeltethetők. A LED-es fényforrásoknál ezt egy beépített tápegység teszi lehetővé, amit mi felhasználói szempontból nem is érzékelünk, mert valahol a foglalat és fejelés között be van építve.

És akkor most nézzük a "fejelést". Mi ez? Nos, ez adja a fényforrás legjellegzetesebb formáját, ugyanis meghatározza, hogy a lámpa "körte", "gyertya" vagy "szpot" típusú-e. Íme, néhány kép: 

E27, körte E14, gyertya E14,  körte GU10, szpot E14, szpot E27, Szpot

  

A fenti képekben mind LED-es lámpákat adtunk meg. Azt is szeretnénk illusztrálni, hogy LED-ből ma már sokkal szélesebb választékot találunk, mint minden korábbi technológia esetében. Példaként emeljük ki a fent is illusztrált "izzószál" hatású lámpákat, amelyek széles választékban és formában kaphatók, a régi izzószálas izzók hatását keltik, de már a korszerű LED technológiával készülnek. Fogyasztásuk tehát töredéke az elődeikhez viszonyítva, továbbá a LED minden más előnyével rendelkeznek.

Szintén 230 Voltról üzemelnek a LED fénycsövek. Ezen belül a T8-as LED csövek retrofitnak számítanak, hiszen velük könnyen ki tudjuk cserélni a régi fluoreszcens csöveket (köznyelvben - helytelenül - "neon" csöveket) a meglévő armatúrákban. Csak egy részletre kell odafigyelnünk: a LED fénycsőnek nem kell sem gyújtó, sem fojtótekercs, csak annyi kell, hogy megkapja direktben a 230 Voltot. Ez bizonyos esetekben egy egyszerű átkötést jelent az armatúrán belül. Amit viszont cserébe nyerünk, az több mint 50% energia megtakarítás valamint villódzásmentes, stabil fény. 

Végül: maguk a LED chipek (a kis világító diódák) általában 12 Volttal működnek. A fent bemutatott lámpákban a beépített tápegység adja ezt a tápfeszültséget. A LED korszak előtt számos 12 Voltos lámpát alkalmaztak a világítástechnikában. Gondoljunk csak a 12 Voltos halogén szpotokra. Bár a halogén eszközök 12 Volt váltóárammal működnek, a legtöbb esetben a 12 Voltos LED lámpákat ráköthetjük a régi halogén 12 Voltos "trafójára", tehát csereszabatos ezen régi eszközökkel – azaz retrofit. Ráadásul, míg a halogén lámpák az energia jó részét hővé alakítják (gyakorlatilag fűtenek), a LED sokkal hatékonyabban az energiát fénnyé alakítja, amellyel a pénztárcánkat kíméli.

A szakmai hátteret félretéve annyit érdemes tudnunk, hogy számos retrofit LED fényforrás áll rendelkezésünkre a 12 Voltos kategóriában is.

 

 

Ennyit a retrofit eszközökről. De mi a helyzet a nem retrofit eszközökkel?

Nos, az majd a következő cikkünkből kiderül!

TOVÁBB A KÖVETKEZŐ CIKKRE