Kérdezz-felelek

Szerző ledvonal 2016.09.01 6 Hozzászólások Kérdezz-felelek,
Kérdezz-felelek

Böngésszen a már feltett és megválaszolt kérdések között! Tegye fel Ön is kérdését hozzászólás formájában!

Igyekszünk kérdését mielőbb megválaszolni, és erről emailben is értesítést küldeni.

Ha kérdése műszakilag komplexebb, netán képet vagy skiccet is szeretne feltölteni, akkor figyelmébe ajánljuk Facebook oldalunkat, ahol mindezt kényelmesen megteheti.

 


 

K: LED-es rejtett világítást szeretnék holker világítást. Mire lesz szükségem? Kell-e alumínium profil hozzá? Ha RGB-s LED szalagot szeretnék, mi kell még hozzá?

 

F: A díszlécet természetesen a helyiség stílusa szerint tetszés szerint ki lehet választani. A LED szalaghoz megfelelő méretű tápegység kell, melynek teljesítményét úgy méretezem, hogy a szalag méterenként megadott teljesítményét megszorzom a beépítendő méterek számával + 20-25% tartalékot rászámolok. Alumínium profilt a díszlécbe csak akkor építünk bele, ha a szalag teljesítménye nagyobb, mint 12 Watt/m. És akkor is a legegyszerűbb profil kell, a szalag hűtésére:

https://www.ledvonal.hu/aluminium-led-profil/aluminium-l-profil-led-szalaghoz-20-mm-x-10-mm

RGB szalag esetén, gondoskodnom kelle megfelelő vezérlésről is, hiszen vagy egy adott színt akarok kikeverni és beállítani, vagy több szín között szeretnék egy váltakozó programot beállítani. RGB vezérlőnnél több lehetőségem is van az alábbi szempontokat érdemes mérlegelnem:

  • fali vagy távirányítós
  • infra vagy rádiófrekvenciás
  • egy- vagy több zónás
  • esetleg mobil vagy helyi hálózati eszközzel (WiFi) akarom-e vezérelni

Megjegyzendő még, hogy a nem-RGB, azaz az egyszínű szalagoknál is felmerülhet a vezérlés a fényerő szabályzása miatt. Néhány példa itt:

https://www.ledvonal.hu/led-szalag/vezerlo-dimmer

 


 

K:Termékeiken látom a következő címkéket: WW, CW, NW. Kérdésem, hogy mit jelölnek ezek a rövidítések?

F: A kérdésben forgó 3 címke a LED fényforrás színhőmérsékletére vonatkozik.

WW - Warm White - meleg fehér:

2300 és 3200 Kelvin között van a meleg fehér, azaz a kissé sárgásabb szín, amit WW (warm white) jelöléssel illetünk.

NW - Natural White - természetes fehér:

A LED technológiában a természetes fényt 4000 és 5000 Kelvin közé tesszük. A fenti ábrán látható, hogy a napsütés színhőmérséklete 4800 Kelvin. A természetes fehér színt NW-vel is jelöljük az angol natural (vagy neutral - semleges) white kifejezésből.

CW - Cold (Cool) White - hideg fehér:

A spektrum tetején, 5000 és 6500 Kelvin között található a hideg fehér szín, azaz a kissé kékesebb hatású fény, aminek jelölése CW (cool white vagy cold white).

 


 

K: RGB szalagot szeretnék rendelni. Milyen tartozékokat kell rendelnem, és mi az, ami benne van a szalgban?

 

F: Az RGB szalag korszerű kivitelben már úgy működik, hogy egy chip-be van építve minhárom szín (R-piros, G-zöld, B-kék). Az, hogy egy bizonyos színt állítsunk elő (kikeverjünk), e 3 színt különböző intenzitásban kell vezérelni. Ebből adódik, hogy elsőként kell:

1. Vezérlő

amelyből egy közös szál (ez általában a +), és 3 másik szál, azaz az R, a G és a B szál megy rá magára a szalagra.

Az, hogy a vezérlő, hogyan adja ki a 3 szín arányát, egy

2. Távírányítóval tudom állítani. A távirányító és a vezérlő között lehet infravörös vagy rádiófrekvenciás (RF) kapcsolat. Ez utóbbi az igényesebb kivitel, számos előnye van, de ezek közül a legfontosabb az, hogy a 2 eszköz nem kell, hogy "lássa" egymást.

3. Tápegység

A vezérlőnek 12 V egyenáram kell. Az R, G és B szálakra aztán ő ebből ad 0 és 12 V közötti feszültséget a megfelelő arányok kikeverése miatt.

A tápegység méretezése egyenesen arányos a rákötött fogyasztó teljesítményével, tehát egyenesen arányos a LED szalag hosszával. Tehát minél hosszabb a LED szalag, annál nagyobb teljesítményű tápegység kell a megtáplálásához.

A LED szalagokhoz úgy méretezem a tápegységet, hogy a szalag méterenként megadott teljesítményét megszorzom a beépítendő méterek számával + 20-25% tartalékot rászámolok.

4. Alumínium profilt a díszlécbe csak akkor építünk bele, ha a szalag teljesítménye nagyobb, mint 12 Watt/m. És akkor is a legegyszerűbb profil kell, a szalag hűtésére:

https://www.ledvonal.hu/aluminium-led-profil/aluminium-l-profil-led-szalaghoz-20-mm-x-10-mm

RGB vezérlőnél több lehetőségem is van, ezért az alábbi szempontokat érdemes mérlegelnem:

  • fali vagy távirányítós
  • infra vagy rádiófrekvenciás
  • egy- vagy több zónás
  • esetleg mobil vagy helyi hálózati eszközzel (WiFi) akarom-e vezérelni

https://www.ledvonal.hu/led-szalag/vezerlo-dimmer

5. Tartozékok

A fent említett alumínium profilon kívül, egy sor olyan tartozék jöhet szüba, mint:

- forrasztásmentes csatlakozók, sarokelemek

- elosztók, X, T, L formában

- távirányító tartó


K: A rendelés kiszállítását lehet pick-pack pontra kérni?

F: Nem. Jelenleg a LEDvonal az MPL futárszolgálatot használja, tehát a PostaPont hálózatát tudjuk ajánlani, ami egyébként sokkal kiterjedtebb hálózat, mint bármelyik másik szolgálaté. Az ország minden egyes posta hivatala melett, még rengeteg MOL kút, COOP és CBA üzlet mőködik átvételi pontként, nem beszélve az egyre bővülő csomagautomata hálózatról.

Rendelés leadásánál egy nagyon kényelmes és felhasználó-barát térképes felületről tudja kiválasztani az Önhöz legközelebbi átvevő pontot vagy csomagautomatát.

A szállítási díj is kedvező: 990 Ft csomagonként, és 30.000 Ft felett pedig az is ingyenes.

6 Hozzászólások

Téglás Éva:
2017.07.08, 04:07:28 PM

E 27 kell a falilámpámba 25 Wattos. E helyett milyen Led izzót használhatok?

Szalkai Gábor:
2017.12.14, 07:53:44 PM

Tisztelt LED Vonal! Van egy 8m2es fürdőszoba és egy 8m2es konyha. Hogyan számolhatnám ki, hogy kb. hány lumen legyen a fényáram a helyiségekben? És ezt hány fényforrással célszerűbb kivitelezni? Válaszát előre is köszönöm.

Szilágyi Zoltán:
2018.01.04, 02:55:05 PM

Tisztelt LEDvonal! A lalp100 cikkszámú alu profil falra történő szereléséhez kapható valamilyen rögzítő fül? Hogyan kell a falra szerelni? Esetleg a profilról lehetne további képeket kapni? Köszönöm

Kovács Csaba:
2018.12.03, 10:43:08 PM

Tisztelt Ledvonal! Fürdőszobába szeretnék rejtett RGB + külön WW szegély világítást xps álmennyezeti lapok fölött a falak felé világítva + 2méter WW dekort a fürdőkádhoz. Kérdésem hogy a llsz50vt30w-rgb-k cikkszámú kültéri, 5050, 150 LED RGB(4,8 W/m),5 méteres tekercs megfelelő választás-e az álmennyezet fölé? A fafödém gerendák láthatósága miatt 80 cm-es szakaszokból kell összeállítanom a teljes hosszt. Kérdésem, hogy ez a típusú szalag vágható-e? Ha nem akkor milyen vágható IP65-ös RGB szalagot rendeljek? További kérdés, hogy a llszt066 cikkszámú monokróm csoport vezérlő dupla kimenete, egy 4 csatornás RGBW távirányítóval (az előbbi RGB szalag + RGBW csoport vezérlő mint 1. csatorna) mellett, vezérelhető-e külön 2 és 3 csatornaként, vagy csak együtt dimmelhető a két monokróm kimenet. Kád mellé milyen ww led szalagot ajánlanak? A llsz2835ww60-ip65 cikkszámú megfelelő lehet? Válaszukat előre is köszönöm.

Tahi-Tóth Lehel:
2019.01.06, 04:53:30 PM

Tisztelt Uram/Hölgyem! Meglévő 12V-os futófény controller-t (amin V+, D, C, V- kimenetek vannak) illetve 5V-os 3 eres (V+, D, V-) futófényes led szalagot szereték működésre bírni. A meglévő táp 12V, ami a controller-t meghajtja, de ez a led szalagnak sok. Csak az első led világít folyamatosan. A controller kimenő 12V-ját szeretném 5V-ra redukálni, avagy a led szalagot külön meghajtani egy másik 5V-s táppal. Van-e erre megoldásuk? Üdvözlettel

Szikora Balázs:
2019.08.09, 10:42:49 PM

Tiszteletem! Lámpatest vásárlása előtt állok viszont egyik lámpának a méretét sem találom. Tetőtérben tetősík mellett van a jelenlegi és félek, hogy nem fog felférni a mennyezetre. Hol tudom megnézni a termékek méreteit?

Hozzászólás